Knapíkův bloczech

Jak to k sobě štymuje - Plzeň - Berounka nebo Mže ?

12.8.2010 NOVINKA Pro informaci, Trvalý odkaz

Jaký je Váš názor na to správné jméno řeky odtékající ze západočeské metropole ?

Pokusím se podat několik různých náhledů na tuhle zapeklitou problematiku.
Z dob historických, ale ne zas až tak moc vzdálených se do Vltavy vlévala řeka Mže (nazvaná tak dle svého původního germánského označení Mies Fluss - čiže něco jako mlžná nebo bílá řeka) už někdy ve 12.století.
To, že její část a posléze "celá" řeka, dostaly název Berounka má také svůj původ v minulosti, kdy část oblasti jejího toku a okolí dostalo asi v 17.st do pachtu panstvo z Berouna a tehdy došlo i k přejmenování této řeky.
Svědectvím této skutečnosti budiž i fakt, že obec daleko po proudu pod Plzní zvaná Planá (u Nynic) nosila v minulosti jméno Planá nade Mží.
Nyní si zacestujeme časem poněkud vpřed a přeneseme se do doby nedávno minulé, kdy i v plzeňských školách bylo žákům kladeno na paměť, že Berounka vzniká soutokem čtyř Plzní protékajích řek - Radbuzy, Úhlavy, Mže a Úslavy - a teprve soutokem s Úslavou U Jiřího ji lze takto pojmenovat.
Jiný výklad však nabízí např. oblíbená Wikipedie, která jako vznik Berounky uvádí soutok Radbuzy a Mže v lokalitě nedaleko pivovaru.
A aby nebylo výkladů málo, nezbývá než přidat zažité označení rybářských revírů, kde Mže oficielně končí až u jezu v Bukovci a od tohoto milníku je již revírově označována jako Berounka 10.
Další názory jednotlivců říkají např. tolik, že když už pojmenování Berounka, tak nejdříve od přibrání levostranného přítoku-Střely.

Pokud jsem byl v době nedávné pozorný, mám za to, že díky iniciativě primátora Plzně pana Rödla došlo k tomu, že hranice vzniku Berounky byla nějakým způsobem posunuta a dle této verze došlo tedy víceméně ke sloučení hranic rybářského revíru a uznání vzniku Berounky v již zmíněném Bukovci. K tomuto sjerdnocenému názoru bych se asi přikláněl i já.
  V této situaci nelze nevzpomenout na hádanku Vilyže, kde se po jasně položené otázce - Co udělá jedna ze západočeských řek po soutoku u pivovaru ? - dozvídáme následující - ZeMže !

 

Komentář ke článku (7)

Anketa:K čemu byste se přiklonili Vy ? Označení Berounka od ...
A) soutoku Mže a Radbuzy u pivovaru 0%
B) soutoku s Úslavou U Jiřího 56%
C) jezu v Bukovci 25%
D) přítoku Střely 0%
E) Berouna 19%
Hlasovalo 16 čtenářů.

U vody jako první postavím nedříve ... (Anketní otázka zejména pro kapraře a vyznavače sedavého způsobu rybolovu)

21.7.2010 NOVINKA Pro informaci, Trvalý odkaz

Co člověk to originál, co jedinec to jiný názor, přístup a hlavně, každý má jiné pořadí ...
V diskusi můžete zveřejnit Vaši vlastní průkaznou dokumentaci, aby Vám mohlo být uvěřeno.

Komentář ke článku (0)

Anketa:Jako první postavím téměř vždy ...
A) Bivak 16%
B) Stojan 66%
C) Gril, bez něj ani ránu 2%
D) Něco úplně jiného, co radši nebudu jmenovat ani ukazovat ... 10%
E) Hrad z písku (zahrnuje i bábovičky) 7%
Hlasovalo 61 čtenářů.

Co všechno se dá chytit při rybačce ...

27.1.2010 NOVINKA Pro informaci, Trvalý odkaz

 Za dobu, co se tak nějak věnuju rybaření, se občas povede vytáhnout z vody věci, že jeden až nevěří ..., pokud by se mu to nestalo osobně nebo toho nebyl přímým svědkem ...

Pokusím se tedy ze své paměti vydolovat a sesumírovat je níže v textu :

- dvířka od kamen, hlaveň z brokovnice, zachovalé dětské sáňky, kolo BMX, vrtačka (nejdoucí), kondom, x pytlů, vložek nepočítaně, agresivní škeble na přívlač, poznávací značka, peněženka, plechová kasička, kamení, klacky různých velikostí, tonáže  a typů, rukavice, igelitky, spousty otrhaných rybářských sestav, krmelců, nástrah apod., kachny, modrý nafukovací polštářek, patrontaška, podběrák, čeřínek, pálka na líný tenis a bůh ví co ještě ...

Můžete přidat vlastní slovené kuriozitky

Komentář ke článku (10)

Za pomoci čeho se pokouším odlovovat oploutvence

17.9.2009 NOVINKA Pro informaci, Trvalý odkaz

U vody se vyskytuji nejčastěji za přítomnosti některé z níže uvedených součástí rybářské výbavy :

Plavajda :

Mivardi Atomium Match 4,20m, 5-25g + naviják Pineackle
Zoom 2,10m, teleskopický čudlovák - fesťák

Feeder :

Shimano Hyperloop Medium3,66m + Zebco Quantum Crypton
Sanger heavy feeder 3,66m + Okuma Long Bow 40
Spro Proton Picker původně 3,00m (po zlomenině asi 2,90m) + Shimano Exage 1000
 

Přívlač :
 

Shimano Catana Super sensitive BX 2,70m, 7-28g + Shimano Stradic 2500 FI
Team Dragon 10-28g, 2,55m + Daiwa Caldia X 2500
Team Dragon Silver Edition 2,60m, 20-51g + Red Arc 1040
Balzer Mawerick 2,40m, 15-40g
 

Rezervy a ostatní ... :

Navijáky Shakespesre President a Sigma 50
2 x teleskop Shakespeare Concord 3,30m
2 x dělička Idlan 2,20m (dutý laminát - jeden z prvních)
a čeřínek ... :-)

 

Parťák v Plzni Revival

13.8.2009 NOVINKA Pro informaci, Trvalý odkaz

   Es war einmal, es war nicht ....

   Bylo nebylo, tak jak už to v pohádkách bývá ...
 
   V tomto případě bylo, nebo lépe byla ... ano byla-nebyla jedna diskuze, která ve své původní podobě a smyslu vydržela více než rok a to jak počtem příspevků, který za dobu jejího trvání přesáhl 15 000, tak i počtem zúčastněných a zapálených diskutérů, kterých by se také našlo povícero. Nebylo samosebou vše bezkonfliktní a bezproblémové, jak už to ve většině diskuzí či otázek tady na MRKu bývá i tady došlo na přestřelky a konfrontace, které však ve svém finále došly až do fáze, která byla zcela neúnosná a to byl začátek konce tohohle pokecu. 
   Jelikož lidé jsou různí a komunikace na netu je něco výrazně odlišného od běžného klábosení kdesi v reálu, kdy nejen slovy ten či onen vyjadřuje své myšlenky, pohnutky a dalšími výrazovými prostředky jsou i tzv. řeč těla a v neposladní řadě pak mimika lidského obličeje. Druhou stranou je to, že podanou informaci vstřebává každý člověk jako originál třeba úplně jiným způsobem a i v závislosti na vlastním aktuálním rozpoložení. Nemyslím si, že by to byl problém pouze téhle debaty, v podobné formě se s tím setkávám na MRKu stále. Snažím se tím naznačit pouze tolik, že při internetových debatách, je třeba přistupovat k napsaným slovům a větám s respektem a hlavně o jejich významu zbytečně nespekulovat. Druhou věcí je pak to, že už pouhé opomenutí smajlíků, několika těček atd. dává napsanému úplně jinou váhu a směřuje to k tomu, že je třeba informaci brát s velkou rezervou. To, že svůj význam má i gramatika, o tom se přesvědčuji na webu dnes a denně, protože mnohdy je to až do očí bijící a někdy i tahle mrška dokáže naprosto změnit původně plánovaný význam napsaného. Druhou pravdou je to, že úroveň psaného projevu dost často naznačí a poodkryje diskutéra více, než je mnohdy zdrávo, ale existují i případy opačné, kdy ne zrovna gramatičtí experti dokáží podávat poměrně zajímavé informace a diskuse s nimi je mnohdy potěšením, za všechny případy snad postačí jeden, tucnak11, prakticky perla za perlou, ale je to dáno i tím, že je původem Polák a tak je jeho problém s češtinou pochopitelný, ale bohužel, příspěvky některých, kteří se tuhle mluvu učili ve školních škamnách, jsou mnohem slabší ... přesto jsem si nidky nedovolil nikoho jakkoli odsoudit jen na základě jednoho či dvou chybně napsaných příspěvků ... po pravdě, v naprosté většině případů je mi to úplně lhostejné a jen se dobře bavím.

   Jak už jsem předeslal v počátku, diskuze se posléze zvrhla až do takové míry, že jsem se ji rozhodl zrušit, což mě později sice mrzelo, ale jak jsem se domníval - bohužel definitivně. Naštěstí se časem ukázalo, že MM dohledal kdesi zálohu prvních asi 12 000 příspěvků, které se tedy zase mohly objevit a nezapadnout tak úplně do ztracena a křemíkového nebe.
 

Komentář ke článku (13666)