Knapíkův bloczech

Čím to, že ten feeder tak ...

23.9.2009 NOVINKA Chytačky, Trvalý odkaz

Po dlouhé době jsem se včera odhodlal vyrazit na chvíli s feedrem a bílákama poškádlit nějakou tu čudlu. Sbalil jsem si minibatůžek se židlí, vidlí, krmením a krabičkou drobností, do ruky vzal prut a podběrák a někdy kolem čtvrté jsem bez jakéhokoli předchozího zakrmování usedl na vybrané místo Canyonu Centrale. Chvíli po nahození prutu se dostavil první zmasilý záběr a mojí obětí se stala nejprve plotice. Po ní následovalo v rychlém sledu několik ryb různých velikostí a druhů a z mé neustálé aktivity vyplněné zdoláváním, nahazováním a neustálým vytahování ryb mne vyvedl další záběr, který také nevypadal bůh ví jak nadupaně, ale ihned po záseku se za polovinou řeky zvedla masivní vlna a hned na to se rozezpívala brzda mého navijáku a roztáčela se stále víc a víc, čímž se samosebou vzdalovala i ryba ode mne. Jelikož jsem ji zatím neměl šanci ani zahlédnout, stalo se toto přání mým prvním cílem. Ryba odjela nějakých 50-60m ode mne po vodě dolů a nejevila známky toho, že by se chtěla vydat opačným směrem. Leč, nic netrvá věčně a ani vytrvalý odpor mého soupeře nebyl nekonečný, ačkoli k tomu nebylo daleko. Ruka už mě bolela poměrně dost a já zatím pořád nevěděl, s kým mám tu čest...
Nějaké typy jsem samozřejmě měl a z nich mi vycházelo několik možných ryb, kterým mohli zachutnat červící na háčku, mezi nimi pak byla v popředí parma následovaná kaprem a jelikož se ryba u hladiny docela vlnila, nevylučoval jsem ani menšího sumíka. Naštěstí se už souboj chýlil ke konci a já se mohl konečně přesvědčit, s kým mám tu čest. Je to kapr a je solidní, skoro začínám mít strach, jestli sestava vydrží, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by neměla.
Rybu už si navádím blíž a pokouším se ji nabrat podběrákem, jenže ... ani na tři pokusy jsem ho do svého aparátu s kulatým očkem nenasoukal a tak nezbylo, než požádat o kousek výše sedící kolegy, jestli nemají větší podběrák a zda by nepomohli. Naštěstí měli a pomohli, za což jim touto cestou ještě jednou děkuji. 
Po zdolání ryby jsem udělal pár fotek a chlapák šupajdil zpátky, naměřeno měl krásných 66cm živého torpéda. Na tenhle tvar mám u kaprů prostě štěstí. Ještě chvíle jsem se klepal adrenalinem a znovu si v duchu opakoval ten souboj.
No, nebyl ještě konec lovu, vlastně sotva začátek ... a šlo to náramně, sestavu jsem vytahoval z vody zásadně jen po záseku a většinou s rybou na háčku. V rozmezí cca dvou hodin se ven podívalo asi 25 ryb ve složení, kde převažovali cejni všemožných velikostí, plotice na tom byly podobně, vše pak doplnilo několik podouství, dva okouni, skalák a kapr. Odhadem to mohlo být nějakých 12-14kg ryb, což se mi na takovou rychlovku líbilo moc. Někdy jsem ani nestačil položit prut do vidličky a už jsem ho zas tahal ven s další rybou. Byl to mazec a to  jsem pak už ani neplnil krmítko, abych stíhal.
Zas mi ten feeder ukázal, že umí čarovat .

Průměrná známka: 2,14

Komentář ke článku (0)

Weekend fishing walking ...

22.9.2009 NOVINKA Chytačky, Trvalý odkaz

   Dopolední páteční výprava začala nešťastně podvrknutým kotníkem, který jsem pak chladil v průběhu lovu a brodění a mezitím odlovoval zejména potočáky cca 10ks ve velikostech mezi 20-35cm, pár okounů a dva tlouště. Ryby, o které jsem se snažil tj. duhák, štika se neukázaly, ale za to jsem se krásně vykoupal při traverzu, kdy jsem se zachytil o trávu (v atomkeckách a ve věcech s telefonem, foťákem atd...), ale bez větších úhon jsem vše zmáknul a pak se hodinku sušil u blízkého jezu.
   Tam se zjevil kouzelný dědeček o berli, který se v mžiku rozpovídal, kdy, co a jak tam kdy před lety nachytal ...
Během poměrně krátké chvíle jsem se tak dozvěděl o cejnech a kaprech mazácích, kteří tam bývali a snad ještě jsou nad jezem, pod jezem pak před mými zraky skotačila tisícihlavá hejna plotic, zástupy pstruhů, úhořů a štik. Úplně jsem zasnil, mezitím trochu oschnul do použitelné podoby a vyrazil do nedaleké vsi, kde jsem chtěl zapátrat po pivu ....
Jak říká staré přísloví : Kdo hledá, najde ..., našel jsem i já. Na návsi byla toho času schůze obyvatel obce a pod jedním ze dvou stanů se čepovalo ... pivo za 13Kč jsem už dlouho nepotkal, zelená 12Kč, fernet 14Kč a tak bych mohl pokračovat dál ... 
No nebylo to skvělé ???
   Abych si pak užil víkend alespoň ještě trošku rybářsky, vyrázli jsme druhý den s polovičkou na prochajdu okolo vody samosebou, že vlačák šel také s námi. Vzhledem k tomu, že jsem samotnému lovu moc intenzity nevěnoval, tak jsem si sáhl pouze na čtyři okouny a jednu kudličku. Včera jsem se pak dostal k vodě asi na hoďku odpoledne a kupodivu jsem si během toho času sáhnul na deset ryb ve složení 3 x candátek, 2 x štika a 5 x okoun, což bylo úplně tak akorát na to, abych si šel dát jedno dvě orosené.
   Všechno si tam plove dál. (Nějaký to foto taky dodám)

Komentář ke článku (8)

Za pomoci čeho se pokouším odlovovat oploutvence

17.9.2009 NOVINKA Pro informaci, Trvalý odkaz

U vody se vyskytuji nejčastěji za přítomnosti některé z níže uvedených součástí rybářské výbavy :

Plavajda :

Mivardi Atomium Match 4,20m, 5-25g + naviják Pineackle
Zoom 2,10m, teleskopický čudlovák - fesťák

Feeder :

Shimano Hyperloop Medium3,66m + Zebco Quantum Crypton
Sanger heavy feeder 3,66m + Okuma Long Bow 40
Spro Proton Picker původně 3,00m (po zlomenině asi 2,90m) + Shimano Exage 1000
 

Přívlač :
 

Shimano Catana Super sensitive BX 2,70m, 7-28g + Shimano Stradic 2500 FI
Team Dragon 10-28g, 2,55m + Daiwa Caldia X 2500
Team Dragon Silver Edition 2,60m, 20-51g + Red Arc 1040
Balzer Mawerick 2,40m, 15-40g
 

Rezervy a ostatní ... :

Navijáky Shakespesre President a Sigma 50
2 x teleskop Shakespeare Concord 3,30m
2 x dělička Idlan 2,20m (dutý laminát - jeden z prvních)
a čeřínek ... :-)

 

Co se vlastně stalo s rakem hrdinou ???

7.9.2009 NOVINKA Aktualitky, Trvalý odkaz

   Před časem tady na MRKu proběhla poměrně vášnivá debata na téma : "Co se stalo s rakem?" z Cottusova a Lichtagova filmu ... 
   Nečekaného rozluštění této záhady, jak to tehdy vlastně bylo, jsem se ke svému nemalému překvapení dočkal tento pátek, při návštěvě nepříliš vzdáleného revíru, kam jsem se vypravil pokusit své rybářské štěstí spojené s objemnou krabicí nástrah a vláčecím prutem. Při úplném závěru vycházky, kdy jsem se již takřka dával "do gala" - myšleno vyzouvání se z atomkecek :)), mě upoutal ve vodě ležící předmět. 
   Chvíli jsem svým slobozrakem pátral v blízké tůňce, abych se ujistil, že mne oči neklamou ... a když se po chvilce objevilo za blízkým kamenem obrněné, avšak poněkud zmordované, tělo statného raka, který na mě kýval svým jediným klepetem zpoza kamene, jako by říkal : " Jsem Ok a teď bydlím tady."
Dá se očekávat, že jakmile mu doroste chybějící klepeto, bude zase chlapík a vládce teď už jiné tůně.

   Doufám, že moje svědectví vlije do situace nové světlo a zamezí tedy dohadům ohledně toho, kdo raka tehdy zašlápl či přidusil a jak tenhle kabrňák vlastně dopadnul. Navzdory rozličnému rozvodí, objevil se u nás na plzeňsku a hádám, že toho místní račí osádce ještě hodně předvede ...

 

Průměrná známka: 1,00

Komentář ke článku (0)

Anketa:Byl to skutečně on, nebo mě jen dokonale napálil ???
A) Ano, je to na 100% on . 0%
B) Ne, jedná se o úplně jiného raka z jiné třídy ... 100%
C) Možná je to on ... 0%
D) Možná to není on ... 0%
E) Už je dávno po smrti a nakrmí ostatní raky ... 0%
Hlasovalo 3 čtenářů.

Tak jak je to s plevelným kaprem ???

1.9.2009 NOVINKA Aktualitky, Trvalý odkaz

    Nemohl jsem si nevšimnout, jak výrazně se za posledních pár let změnil a vyhranil postoj vůči naší nejznámější rybě - kaprovi. S nastoupivší specializací na lov této ryby našel kapr své zastánce mezi lovci i ochránce ve formě K-70. Na druhou stranu pak ovšem registruji z více stran hlasy o tom, že kapr je plevelem, který se vyskytuje a neuváženě vysazuje téměř všude, vybrané vody pstruhové nevyjímaje.
     Jistě i toto je pravda a mnozí z nás mají ze svého dětství kapra spojeného s vesnickými rybníčky, kde patřil mezi úlovky, jež
 udělají z lovce na místním minirevírku legendu, která suše převálcuje běžnější úlovky okounů, plotic, línků a karásků. 
    Proč ale hned zvedat zbraně a obviňovat z místy masivního výskytu právě kapra ?
    Tahle ryba, ač vlastně nepůvodní, se vyskytuje v našich vodách již hezkou řádku let a nebuďme při zemi, dokonce několik staletí, a z nejoblíbenější ryby českého rybáře se stal téměř psancem ve svém vodním prostředí. Tím samosebou nemám na mysli každoroční masakr po vysazení do svazových revírů, kde očekávané hájení vysazeného druhu je spíše místní raritou, než běžným jevem:((
   Sám nejsem žádným vysloveným kapromilcem, ale vždycky jsem řadil kapra ke svým oblíbenějším rybám, a to jak z důvodu příležitostného kulinářského využití úlovku, tak zejména proto, že jako jedna z mála běžně lovených ryb dokáže na prutu slušně vzdorovat snaze rybáře a právě zdolávačka je často tím, co rybář od návštěvy svého revíru, krom takříkajíc pohodičky, očekává.
Dalším jeho plusem je bezpochyby nepřeberné množství forem a variant, které kapr ve své podobě rybáři nabízí.
    Z tohoto hlediska zcela chápu rybáře, kteří se začali na lov kapra specializovat a dokáží ze svazových vod pravidelně v průběhu sezony lovit kusy nad 10, 15 i 20kg.  Ale asi jen málokdo si u vody posteskne : "Sakra zase kapr 15kg ....," takovou rybu bych viděl na háčku vždycky velice rád. 
   Zahoďme tedy válečnou sekeru vůči kapru tasenou a pokud se nám na dnešním systému, kdy se ryby sypou bezhlavě i do vod, kam zcela zjevně nepatří, něco nelíbí, obraťme se a svá zjištění a návrhy sdělme rovnou na těch odpovědných místech, která nám vody obhospodařují, tedy na naše hospodáře. V jejich útulné kanceláři je to pravé místo pro Vaše nářky a ne zde na MRKu, kde je za klávesnicí každý silákem. 
   Kapr se však za ty desítky let stal symbolem českých Vánoc a většina domácností jej alespoň v tomto svátečním čase vzala na milost (do úst) a my můžeme jen spekulovat, proč se podobné pocty nedostalo jiným druhům ryb, kterými naše vody přirozeně oplývaly.
Vzpomeňme třeba jen pohádku Šíleně smutná princezna, kde bavič Kokoška rozesmíval přítomné svým pověstným KAPR KAPR KAPR PRRRRRRRRRRRRRRRR .

 


 

Průměrná známka: 3,40

Komentář ke článku (0)