Knapíkův bloczech

Pojďme to probrat a bez invektiv ...

7.1.2010 NOVINKA Aktualitky, Trvalý odkaz

Dobrý den všem váženým nahlížejícím.
Jelikož nýbrž a protože, jak to říkal Forrest Gump : "Život je jako bomboniéra, nikdy nevíš, jaký kousek zrovna ochutnáš," v rybařině je to stejné, co člověk - to názor a já bych rád znal ten Váš.
 

V tomto článku bych se rád podíval na dvě oblasti spojené s rybolovem a to :

- Roční pstruhová povolenka (P)
-  Muškaření na MP 

Rybářské předpisy jsou plné paradoxů, troufnu si říct, že leckdy zůstává až rozum stát, jaká laskomina se tam nechá najít.
Jednou z nich je zřejmě poněkud něšťastně zvolený termín pro povolenku na pstruhové revíry, pro kterou je lety osvědčený název roční. Nevím jak to bylo přesně dříve, vím jen, že kdysi začínala sezona již 1.3. a její konec byl spojen asi až s výjimkami k lovu hlavatky podunajské, ale to také bývala naše republika větší a podmínky k lovu rozmanitější.
Pokud si vše převedeme na dnešní podmínky, zjistíme, že rok se od těch dob neprodloužil a stále má těch svých cca 365 dní, zatímco platnost povolenky spojená s možností výkonu rybářského práva je pro období roku, pro naše potřeby tedy 365 dní, je omezena obdobím mezi 16.4. - 30.11., což činí sedm a půl měsíce, čili 229 dní a necelých 63% roku (tedy pro ty, kteří loví i po konci přívlačové sezony), ještě výraznější nesoulad v názvu najdeme u téže povolenky u rybáře lovícího výhradně přívlačí, který má svoji techniku posvěcenu na pouhé čtyři a půl měsíce a zoufalých 138 dní, které činí sotva 38% roku. Nebylo by tedy možná od věci rozlišit od sebe povolenku vysloveně "muškařskou a vláčkařskou". Každopádně pojmenování roční je zcela mimo mísu a domnívám se, že přívlastek SEZÓNNÍ, by jakékoli povolence slušel výrazně lépe. 

Druhým z témat je oblíbený protipól zákazu přívlače na P vodách po 31.8. zatímco umělé mušce je vstup volný. Podobnou diskriminaci pak můžeme najít ve stejném gardu i na MP, kde od 1.1.  můžeme přívlačové nádobíčko postavit na téměř půl roku do kouta, zatímco muškař lovící téměř ty samé druhy leckdy i s identickou nástrahou může své vášni popustit uzdu a provozovat svého milovaného koníčka. Když vezmu v potaz, že v období od 15.3.-15.6. je valná většina záměrně lovených druhů (jako tloušť, parma, podoustev, dravci) pod ochranou hájení, těžko asi budu takový naivka, že uvěřím tomu, že cílem každého muškaře je ulovení druhů tomuto hájení nepodléhajících, jako jsou např. plotice, cejn, hrouzek, ouklej, perlín či jiná droboť, ačkoli i tyto druhy mají jistě svoje specialisty, ale ti ve valné většině případů tíhnou k jiným technikám lovu. 
Teď  zřejmě zasáhnu citlivé místo, ale nebylo by pro utišení veškerých dohadů mezi příznivci té které techniky lepší, kdyby došlo buď k celoročnímu povolení obou zmíněných způsobů lovu a spolehli bychom se na stávající hájení druhů, a pokud ne, pak bych se možná přikláněl k variantě omezení techniky lovu umělou muškou na MP na úroveň stávající úpravy lovu přívlačí, kdy by se pak stejně jako u přívlače dočkal zapálený muškař svého zahájení až 16.6. .
A teď se můžete rozpovídat ...

Komentář ke článku (89)